Terra ve SEC Anlaşması Sonrası Kritik Karar: Kepenk Kapatıyor!

Terra ekosistemi, 2022’deki piyasa çöküşü sonrasında toparlanma zorluklarıyla karşı karşıya kaldı. Bunun ardından yeniden markalaşma çabalarıyla mücadelesini sürdürdü. Kısa süre önce Terraform Labs, SEC ile 4,47 milyar dolarlık ceza içeren bir anlaşma yaptı. SEC anlaşması, Terraform Labs’ın ticaret faaliyetlerini etkiledi. Bu nedenle Terraform Labs, faaliyetlerini durdurarak Terra Blockchain’in kontrolünü topluluğa devretti.

Terraform Labs faaliyetlerine son veriyor: Topluluğa devredecek!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Terra, ABD SEC ile kısa süre önce anlaştı. Bu anlaşma çerçevesinde 4,47 milyar dolarlık bir ceza ödemeyi kabul etti. Anlaşmanın ardından Terraform Labs CEO’su Chris Amani, firmanın faaliyetlerini durduracağını açıkladı. Şirket, Terra ekosistemindeki önemli projeleri satmayı ve Terra Blockchain’in kontrolünü topluluğa vermeyi planlıyor. Bu bağlamda Amani, bir gönderi dizisinde şu açıklamaları yaptı:

Terraform Labs her zaman bir noktada dağılmayı amaçladı ve o nokta şimdi. Faaliyetlerimizi tamamen sonlandıracağız […] Davayı kazanmış olsaydık işleri hızlandırmak için iyi bir konumdaydık, ancak ne yazık ki kaybettik ve sonuç olarak artık faaliyet gösteremeyeceğiz.

Terraform Labs’ın fesih kararı

Terraform Lab’in fesih kararı, 2022 yılında algoritmik stablecoin UST’nin tarihi çöküşüyle ilgili olarak SEC ile yapılan 4,47 milyar dolarlık anlaşmanın ardından geldi. Anlaşma, 3,58 milyar dolarlık önemli bir disgorgement ve 420 milyon dolarlık bir sivil ceza içeriyor. Disgorgement, yasadışı veya etik olmayan yollarla elde edilen kârlardan vazgeçme anlamına geliyor. Temmuz 2023’te Do Kwon’dan görevi devralan Amani, firmanın operasyonlarını sonlandırma niyetini doğruladı. Ayrıca, hak edilmemiş ve kazanılmış varlıkları yakma kararını açıkladı. Bu doğrultuda Terra yöneticisi şunları söyledi:

Evan_docs kısa süre içinde tüm Terraform Labs hak edilmemiş Luna’yı yakmak için bir topluluk teklifi yayınlayacak. Cüzdanlarımızda hak edilmiş olarak kalan her şey Terraform Labs tarafından yakılacaktır.

Terra topluluğu dizginleri ele alacak

Ayrıca Chris Amani, kalan kazanılmış tokenleri yakmak için bir topluluk önerisi planlarının ve Terra ve Terra Classic (LUNC) Blolckchain’in topluluk liderliğindeki yönetişimine duyulan ihtiyacın altını çizdi.

Dizginleri topluluğa devretme kararı toplulukta karışık tepkilere yol açtı. Bazıları iyimserlik ifade ederken, diğerleri geçmiş liderliği eleştirdi. Çoğu kişi topluluğun LUNC’a geçişini destekliyor. Ancak, bir topluluk üyesi, Amani’nin X gönderisine verdiği yanıtla kararı sert bir şekilde eleştirdi.

Terra ekosistem tokenlerinin piyasa performansı

Terraform Labs’ın tasfiye kararı, LUNA ve LUNC fiyatlarını etkiledi. Tokenler SEC anlaşmasının ardından yükselişe geçmişti. Ancak, tasfiye kararıyla düşüş yörüngesine girdi. LUNA ve LUNC son 24 saat içinde %5,5 ve %4,12 oranında düşüş gördü. SEC anlaşması, kripto alanında gerçekleştirilen eylemler için önemli bir düzenleyici emsal teşkil ediyor. Ayrıca, SEC’in düzenleyici uyum ve yönetişim için baskısını vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x